Személyiségtípusok, ide-oda…
Sokat hallani mostanság a lovak személyiségtípusairól…. Ám ki foglalkozik a ló-lovas páros másik felével, az emberrel?! Egy partneri kapcsolatban fontos, hogy ne csak az egyik felet vegyük górcső alá.
Négy alapvető személyiségtípust különböztetünk meg, ezek: Kolerikus, melankolikus, szangvinikus és flegmatikus.
Minden személyiségtípusnak meg vannak a maga erősségei és gyengeségei, így például egy edzőnek máshogy kell motiválnia egy kolerikust, mint egy melankolikust. Fontos, hogy egyik személyiségtípus sem rosszabb a másiknál. Egyszerűen másabb, különbözőbb.
A lent megadott linkre kattintva tudjátok letölteni a személyiségtesztet amiből kiderül, Ti hova tartoztok (Le fog töltődni egy excel dokumentum!!! )
//Ha nem tudsz/akarsz letölteni fájlt, akkor itt van egy betű-gyűjtős teszt, ám itt ki lehet találni, mely csoport jellemzőjét jelölöd, de ugyanolyan jó eredményt ad. 😉 http://www.tulelocsomag.hu/cikkek/1052vermersekletteszt.html //
Ez a TESZT Florence Littauer “Személyiségünk rejtett tartalékai” című könyve nyomán készült. A sorok mindegyikében 4 szó található egymás mellett. Írjd felül azt a ’0′ értéket ’1′-re amelyiket a legjellemzőbbnek érzed magadra. Így haladva végig mind a 40 soron. Ha az utolsó oszlop mindenhol OK akkor alul válts át a Teszt munkalapról az Eredmény -re. Így megjelenik a domináns vérmérsékleti típus, ill. az, hogy személyiséged milyen arányban tartalmazza a négy alaptípusra jellemző elemeket.
A személyiségtípusok leírása bővebben: http://mbti.tarhely.biz/node/280
De, mint minden „skatulyázós” esetnél itt is az a fontos, hogy tisztában légy a saját tulajdonságaiddal, azaz ismerd önmagad! Az, hogy ennek a végeredménynek adnak egy nevet és általánosságban jellemzik (ami tudományos alapokon is nyugszik ugyebár) illetve adnak pár tippet a fejlődéshez (pl. pedagógus esetén a neveléshez,motivációhoz) attól még ugyanaz maradsz aki voltál!
Nézzünk egy példát: Attól, hogy tudnád, hogy a legjobb barátod/barátnőd ilyen-olyan személyiségtípus, attól vidáman elcsevegsz vele, ismered a gyengéit, erősségeit, reakcióit.
Ugyanez érvényes a lovakra is. Attól, hogy eddig nem tudtad h milyen agyféltekés, hova hajló ló, még békésen eléldegéltél mellette és tettétek a dolgotok. Az, hogy egy teszt alapján, kapsz egy kis pluszt csak egy nagyon nagy segítség. És ugyanakkor visszafelé is igaz: ismered a lovad, ha be tudod sorolni! De mindig önmagát, a személyt kell nézni, mert elég tág határok közt működik a besorolás. (Lásd embereknél: kolerikus és kolerikus közt is hatalmas a különbség, és nincs tisztán egyoldalú személyiség, hanem a négy alap keveredik valamilyen arányban!)
Ezért ha csak akkor tudsz egy lóval/emberrel zöld ágra vergődni, ha előbb belövöd a személyiségtípusát és utána teljesen erre a alapozva a megfelelő bánásmódot, akkor sajnos ez egy elég hátráltató tényező tud lenni. Ugyanis a személyiségtípus alapul a tulajdonságokon! És az adott személyiségtípus sem alfa és omega, hanem csak egy átlagos jellemző ami változhat sőt, változik.
Összefoglalva a személyiségek ismerete csak egy mankó, de nem szabad csak erre alapozni, hanem a folyamatos változásra és a tapasztalatokra (amik alapján „beskatulyázod” az illető személyt!!) és érezni , hogy kivel –legyen az ló vagy ember- , hogy érdemes bánni, viselkedni illetve, hogy érdemes fejleszteni, tanítani.
További önmagad megismerésére szolgáló tesztek a következő oldalon találhatók (amíg töltöd a tesztet, addig is elgondolkodsz, hogy mi is jellemző rád :D):
http://mbti.tarhely.biz/node/1
Írta: Tászler Melinda